Na dobre wystartował już Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zwierzęcą. Na nowy PROW nadal czekają rolnicy zajmujący się produkcją roślinną i chcący inwestować w maszyny. W związku z nowym naborem na PROW 2014-2020 warto rozważyć opłacalność przejścia na VAT.

Czytaj więcej na temat: przejścia rolnika na VAT

Rolnicy najczęściej przechodzą na VAT, gdy otrzymają dofinansowanie na „Młodego Rolnika” lub inwestują w sprzęt zakupiony po części z PROW. Finansowania z PROW nie pokrywa podatku VAT w cenie sprzętu. Dlatego rolnicy, którzy zainwestują większe kwoty, a nie przejdą na VAT, będą musieli pokryć ten podatek z własnej kieszeni.

Przy inwestycji z PROW w wysokości 200-300 tys. zł w zdecydowanej większości gospodarstw opłaca się przejść na VAT. Przy takich kwotach można odzyskać jednorazowo zwrot 35-55 tyś zł. Dlatego nawet jeżeli w bez inwestycji rolnikowi nie opłaca się przejść na vat to warto przy okazji nowego PROW przejść na VAT na okres 5 lat. Po okresie 5 lat rolnik może bez konsekwencji wrócić z powrotem na ryczałt, nie oddając ani złotówki, z wcześniej otrzymanych zwrotów.

5/5 - (4 votes)