Nie każdemu rolnikowi opłaca się być cały czas vatowcem. Większość gospodarstw po minimalnym okresie powraca na ryczałt. W przypadku VAT-u, rolników obowiązują trzy podstawowe okresy.

Minimalny okres:

Minimalny okres przez jaki rolnik musi być vatowcem to 3 lata. Każde gospodarstwo po 3 latach może wrócić na ryczałt.

Inwestycje rolnika w sprzęt:

Bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku gospodarstw inwestujących w sprzęt. W przypadku jeżeli gospodarstwo kupiło sprzęt i maszyny, rolnik musi być na vacie co najmniej 5 lat od momentu zakupu ostatniego sprzętu. Do tego sprzętu zaliczają się wszystkie zakupy powyżej 15.000 zł netto. Przykładowo jeżeli rolnik kupił za 8.000 zł netto zawieszany opryskiwacz, za 12.000 zł netto tur do ciągnika to, mimo że zakupy zrobił za 20.000 zł netto może na ryczałt powrócić po 3 latach. Dlatego, że żaden pojedynczy sprzęt nie przekroczył 15.000 zł netto. Jeżeli natomiast kupi ciągnik za 160.000 zł netto bez konsekwencji wrócić na ryczałt może dopiero po 5 latach od zakupu.

Inwestycje rolnika w budowę budynków:

W przypadku budowy nowych budynków, okres ten wydłuża się do 10 lat. Jeżeli jednak mimo to rolnik dokonał inwestycji i po 3 latach chce wrócić na ryczałt będzie musiał zwrócić 2/5 podatku VAT, który odzyskał. Za każdy rok „amortyzuje się” 1/5 zwróconego podatku VAT. W przypadku budynków rocznie „amortyzuje” się zaledwie 1/10 zwróconego VAT-u.
Podsumowując może wrócić na ryczałt po:

  • 3 latach jeżeli nie dokonał pojedynczej inwestycji powyżej 15.000 zł netto
  • 5 latach jeżeli inwestował w pojedynczy sprzęt powyżej 15.000 zł netto
  • 10 latach jeżeli inwestował w budowę nowych budynków.
Jak długo rolnik musi być vatowcem?
4.3 (86.67%) 9 głos[y]