Nie każdemu rolnikowi opłaca się być cały czas VATowcem. Większość gospodarstw po minimalnym okresie powraca na ryczałt. W przypadku VAT-u, rolników obowiązują trzy podstawowe okresy.

Minimalny okres:

Minimalny okres przez jaki rolnik musi być vatowcem to 3 lata. Każde gospodarstwo po 3 latach może wrócić na ryczałt.

Inwestycje rolnika w sprzęt:

Bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku gospodarstw inwestujących w sprzęt. W przypadku jeżeli gospodarstwo kupiło sprzęt i maszyny, rolnik musi być na VATcie co najmniej 5 lat od momentu zakupu ostatniego sprzętu. Do tego sprzętu zaliczają się wszystkie zakupy powyżej 15 000 zł netto. Przykładowo jeżeli rolnik kupił za 8 000 zł netto zawieszany opryskiwacz, za 12 000 zł netto tur do ciągnika to, mimo że zakupy zrobił za 20 000 zł netto może na ryczałt powrócić po 3 latach. Dlatego, że żaden pojedynczy sprzęt nie przekroczył 15 000 zł netto. Jeżeli natomiast kupi ciągnik za 160 000 zł netto bez konsekwencji wrócić na ryczałt może dopiero po 5 latach od zakupu.

Inwestycje rolnika w budowę budynków:

W przypadku budowy nowych budynków, okres ten wydłuża się do 10 lat. Jeżeli jednak mimo to rolnik dokonał inwestycji i po 3 latach chce wrócić na ryczałt będzie musiał zwrócić 2/5 podatku VAT, który odzyskał. Za każdy rok „amortyzuje się” 1/5 zwróconego podatku VAT. W przypadku budynków rocznie „amortyzuje” się zaledwie 1/10 zwróconego VAT-u:

Podsumowanie:


Rolnik może wrócić na ryczałt po:

  • 3 latach jeżeli nie dokonał pojedynczej inwestycji powyżej 15 000 zł netto,
  • 5 latach jeżeli inwestował w pojedynczy sprzęt powyżej 15 000 zł netto,
  • 10 latach jeżeli inwestował w budowę nowych budynków.
4.3/5 - (10 votes)